چاپ        ارسال به دوست

خلاصه درس خارج فقه نظام سیاسی اسلام

شنبه 1391/12/12

سومین اصل از اصول نظام سیاسی اسلام ، اصل عدل است. درباره این اصل سه بحث مطرح است.
وجوب عدل
مفهوم عدل
و نمونه هایی از عمل به عدل در سیره معصومین (س).
اکنون به برخی از نمونه های عدل در سیره معصومین (س) می پردازیم .لازم است به این نکته توجه شود که عدم توانایی ما نسبت به اجرای عدل آن گونه که معصومین (س) عمل می کردند توجیهی برای ترک عمل به عدل نخواهد بود. بلکه هر کسی مکلف به اجرای عدل به مقدار قدرت و توان خودش است.
نمومنه اول : در کتاب بحارالانوار ج16 ص 216 به نقل از کتاب امالی صدوق نقل شده که حضرت موسی بن جعفر (ع) از آباء خود نقل کرده است که یهودی از پیامبر اسلام (ص) چند درهم طلب داشت و به رغم آنکه پیامبر (ص) درهمی نداشت ، یهودی اورا رها نکردو پیامبر اسلام (ص) هم به رغم اعتراض برخی اصحاب ، یهودی را از خود نراند.عدم ظلم پیامبر به یهودی باعث اسلام آوردن اوشد.
نمونه دوم:در کتاب بحارالانوار ج16 ص219 به نقل از کتاب قرب الاسناد نقل شده است که پیامبر (ص) هنگام رحلت تنها یک زره داشت که آن را هم نزد یک یهودی در مقابل بیست صاع گندم رهن گذارده بوده است.پیامبر اسلام (ص)  به رغم ولایتی که بر جامعه اسلامی داشت از اموال دنیا چیزی جز یک زره نداشت که آن هم نزد اهل ذمه جامعه اسلامی رهم بود.
نمونه سوم در کتاب بحارالانوار ج16 ص 229 از ابن مسعود نقل شده است که فردی نزد پیامبر اسلام (ص) آمد که حاجت خود را بیان کند ولی اضطراب پیدا کرد، پیامبر اسلام (ص) فرمود اضطراب نداشته باش ، من پادشاه نیستم.

فايل صوتي كامل روز شنبه (1391/12/12) را میتوانید از اینجا دانلود نمایید.


١٢:٣٧ - شنبه ١٢ اسفند ١٣٩١    /    شماره : ١١٩    /    تعداد نمایش : ٥١٢٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی