چاپ        ارسال به دوست

خلاصه درس خارج فقه نظام سیاسی اسلام

یکشنبه 1391/12/13

نمونه دیگر از عمل به عدل در سیره معصومین (س) ، مطلبی است که در کتاب وسایل الشیعه ج18 ص 157 با سند صحیح از امام صادق (ع) نقل شده است که حضرت علی (ع) فردی را که به تنهایی مهمان اوشده بود ، پس از آگاهی از اینکه او نسبت به فرد دیگری شاکی است ، توصیه نمود که همراه متشکی مراجعه نماید.
نمونه دیگر که در کتاب وسایل الشیعه ج18 ص 157 با سند صحیح از امام صادق (ع) از حضرت علی (ع) نقل شده است که لزوم رعایت سه اصل را به خلیفه دوم گوشزد فرمودند که عبارتند از :
لزوم اجرای حدود الهی هم بر آشنایان و هم غیر آنانهم در حال شادی و هم در غیر آنان و هم نسبت به رنگین پوستان و هم غیر آنان.
روایت دیگر روایتی است که در کتاب وسایل الشیعه ج11 ص 79 از امیرالمومنین (ع) به طریق صحیح اعلایی نقل شده است که بر اساس آن حضرت علی (ع) روز اول تصدی حکومت بر منبر رفته و مردم را به دوری از دنیا طلبی توصیه کردند.فردی از میان جمعیت برخاست و سوال کرد که آیا میان من و سیاهان به صورت مساوی رفتار میکنی؟! حضرت امیرالمونین علی (ع) در پاسخ فرمودند که افراد جز بر اساس تقوا بر یکدیگر برتری ندارند.
نمونه دیگر روایتی است که در کتاب وسایل الشیعه ج11 ص79 از امیرالمومنین (ع) نقل شده است که خطاب به گروهی از مسلمانان فرمودند که آیا انتظار دارید که پیروزی را از راه ظلم و جور به دست آورم؟!

فايل صوتي كامل روز یکشنبه (1391/12/13) را میتوانید از اینجا دانلود نمایید.


١٢:٢٨ - يکشنبه ١٣ اسفند ١٣٩١    /    شماره : ١٢٠    /    تعداد نمایش : ٥٢٣٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی