چاپ        ارسال به دوست

کتاب راهنمای آکسفورد : « اسلام و سیاست»

کتاب راهنمای آکسفورد : « اسلام و سیاست»

این کتاب شامل تجزیه و تحلیلی جامع از آنچه غربیها درمورد اسلام می دانند و در مطالعات خود بیان می کنند که دربردارنده بیش از 40 مقاله از پژوهشگران برجسته در این زمینه می باشد.
در طول سه دهه گذشته ، محققان ، تحلیلگران مباحث سیاسی و کارشناسان رابطه بین اسلام و تروریسم را مورد بررسی قرارداده اند . اما بیشتر آنها تجزیه و تحلیل خود را محدود به یک کشور و یا تمرکز خاص به یک فرد داشته اند و تعداد کمی از آثار عمق جغرافیایی گسترده ای را دارند.
از یازدهم سپتامبر موج دیگری از ادبیات درجهان پیرامون اسلام و تروریسم جهانی ظاهر شد ، بسیاری از آنها سطحی و احساسی بودند . لذا غربیها دریافتند که این وضعیت نیاز به یک بررسی جامع ، تحلیلی، و عمیق در مورد اسلام و سیاست دارد.
کتاب« اسلام و سیاست» انتشارات آکسفورد با کمک گرفتن از اسلام شناسان و شرق شناسان بستری را فراهم می کند تا از آخرین رویکرد علمی - تهاجمی غرب علیه اسلام اطلاع حاصل کنیم . در این کتاب موضوعاتی از قبیل جنبش های اسلامی ، و همچنین مسائل مربوط به استبداد و دموکراسی ، افراط گرایی مذهبی و تروریسم منطقه ای و جهانی مورد بحث واقع واقع شده است.
لازم است این کتاب در مراکز پژوهشی مورد نقد قرار گیرد تا رویکرد جدید غرب در تحلیل علمی از حرکتهای اسلامی بخصوص پس از پیروزی شکوهمند ایران و استقرار نظام جمهوری اسلامی و نیز در بحبوحه بیداری جهان اسلام و تغییر و تحولات در کشورهای اسلامی بیشتر روشن شود.
کار تدوین و ویرایش این کتاب توسط اسپوزیتو و عماد شاهین صورت گرفته است:


جان اسپوزیتو استاد دین و امور بین الملل دانشگاه جورج تاون و مدیر مرکز شناخت متقابل میان مسلمانان و مسیحیان که توسط ولید بن طلال شاهزاده سعودی در مدرسه والش ، دانشگاه جورج تاون تأسیس شده است، می باشد که مدیریت گروه نویسندگان این کتاب به عهده اوست.
اسپوزيتو مدیر و سرويراستار دايرة‌المعارف پنج جلدی آکسفورد به نام جهان اسلام(2009) و چهار جلدى آكسفورد راجع به جهان اسلام مدرن (۱۹۹۵)، تاريخ اسلام آكسفورد (۱۹۹۹)، فرهنگ‌نامه اسلام آكسفورد و دنياى اسلام گذشته و حال آكسفورد است. او صاحب بيش از ۳۰ كتاب است كه برخى از آنها عبارتند از: جنگ نامقدس: ترور به نام اسلام (۲۰۰۲)، آنچه هر كس بايد راجع به اسلام بداند، تهديد اسلام: افسانه يا واقعيت؟ (۱۹۹۹)، آینده اسلام (2010)، اسلام ، راه مستقیم (2004)، اسلام در تركيه و دولت سكولار، اسلام و سياست، اسلام و دموكراسى و سازندگان اسلام معاصر، مدرن‌سازى اسلام، اسلام سياسى: انقلاب، راديكاليسم يا اصلاح؟، دين و نظام جهانى، اسلام و سكولاريسم در خاورميانه با ايران بر سر دوراهى ، انقلاب ايران: اثرات جهانى آن، اسلام جنسيت و تغيير اجتماعى، جايگاه زنان در حقوق خانواده مسلمان، آواهاى احياى اسلام، اسلام در گذر: ديدگاه‌هاى اسلامى، اسلام در آسيا: دين، سياست و جامعه، اسلام و توسعه، اسلام در آسیا و اسلام هراسی.
بدون کوچکترین تعصبی باید اذعان داشت اسپوزیتو دارای تحقیقات عمیقی از تعالیم اسلام می باشد اما در تحلیل برخی از آنها به اشتباه رفته و از برخی نوشته های او چنین بر می آید که پلورالیسم اسلامی را در کارهای خود دنبال می کند.
عماد الدین شاهین استاد سیاست عمومی در دانشکده سیاست عمومی و امور جهانی دانشگاه آمریکایی قاهره ، تدوینگر کتاب حاضر است. اعاده اسلام ، صورة الغرب عند محمد رشید رضا، صعود سیاسی و اسلام سیاسی در مصر از آثار اوست.


اما نویسندگان این مقالات :


خالد ابوالفضل - استاد حقوق در UCLA، وی در کتاب جایگاه تحمل و سعه صدر در اسلام با اسپوزیتو همکاری کرده و شورش و خشونت در احکام اسلامی و در جستجوی زیبایی در اسلام ازجمله کارهای اوست.


عبدالله سعید - استاد مطالعات عربی و اسلامی در دانشگاه ملبورن، وی آثاری همچون آزادی مذهب ارتداد و اسلام، اسلام در استرالیا و تفکر اسلامی را در کارنامه کاری خود دارد.

 

شرمن جکسون - استاد دین و مطالعات آمریکایی و قومگرایی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی.او نویسنده اسلام و مشکل آزار سیاهان ، حکم اسلامی و حکومت و اسلام و سیاهان آمریکا می باشد.


جان ول - استاد تاریخ اسلام و دانشیار موسسه ولید بن طلال، وی در کتاب اسلام و دموکراسی اسپوزیتو را همراهی کرده و بخش کتابشناسی سیاست اسلام را در سایت تحقیقاتی آکسفورد انجام داده است.


نادر هاشمی - استادیار و مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه دنور، از او آثاری چون اسلام ، سکولاریسم و لیبرال دموکراسی ، و معضل سوریه به بازار نشر راه یافته است.

مارگوت بدران - محقق ارشد در مرکز وودرو ویلسون ، او نویسنده فمینسم اسلام و ملیت ، و نیز بازگشایی دروازه ها و فمینسم میان مشرق و مغرب است.

احمد مصلی- استاد مطالعات سیاسی در دانشگاه آمریکایی بیروت ، کتاب تصویر اسلام در جهان غرب و تصویر غرب در جهان اسلام را وی به رشته تحریر در آورده است.

جاشوا وایت - محقق امور بین الملل شورای روابط خارجی،کتاب محدوده اسلامی پاکستان و تضاد اسلامگرایی ها از آثار اوست.


جرالد اخوی - استاد بازنشسته علوم سیاسی در دانشگاه کارولینای جنوبی ، جرالد یا شاهرخ اخوی آثاری همچون دین و سیاست در اسلام معاصر،تفکر اجتماعی شریعتی، خاور میانه : سیاست مقدس و سکولار، اسلام سیاست و جامعه را به رشته تحریر درآورده است.

مجتبی مهدوی - دانشیار علوم سیاسی در دانشگاه آلبرتا، وی نویسنده کتاب نسبت جایگاه تفاوت؟: نه "پایان تاریخ" و نه "برخورد تمدن ها" می باشد

پیتر وودوارد - استاد علوم سیاسی در دانشگاه ریدینگ، وی آثاری چون بحران در شاخ آفریقا و نگاهداری با هم را داراست.

اعظم تمیمی - مدیر موسسه اندیشه سیاسی اسلام، او صاحب آثاری از قبیل مشارکة الاسلامیین فی السلطة ، تاریخ درونی حماس و اسلام و دموکراسی در اردن می باشد.

بتینا گراف – پژوهشگر شرق شناسی زنترون مدرنر برلین، وی کتبی چون جهان اسلام و اینترنت ، و مفتی جهانی:پدیده یوسف القرضاوی است.

احمد صدری - استاد مطالعات جهان اسلام و استاد جامعه شناسی کالج لیک فارست، آثاری همچون جامعه شناسی روشنفکران ماکس وبر ، شهر صدام ، آخرالزمانی در همین نزدیکی ، مفهوم تمدن و لزوم احیای آن در علوم اجتماعی از اوست.

محمود صدری - استاد جامعه شناسی فدراسیون دانشگاه تگزاس شمالی وی علاوه بر همکاری با برادر خود در نگارش کتاب شهر صدام ، پیرامون نظریه عقلانیت را نیز به رشته تحریر در آورده است.

بهروز قمری تبریزی - دانشیار جامعه شناسی ، تاریخ و مطالعات آفریقایی در دانشگاه ایلینوی، او کتبی از قبیل اسلام گرایی و جستاری برای مدرنیته جایگزین، اسلام و دگراندیشی در ایران پس از انقلاب را نگاشته است.

طارق مسعود - عبدالله احمد العرین- سام چریبی- معتز فتاح - شیرین هانتر -عرفان احمد - فرد مهدن - آزدینه لایاچی- لئوناردو ویلالون- ویلیام بیمن - ناتانا دلونگ باس - ابراهیم کالین - عبدالوهاب افندی - محمد نظیف شهرانی - بورلی میلتون ادواردز - باسل سلوخ- مایکل ویلیس - شادی حمید - آندره فیلارد- کامران بخاری - نائل شاما - دیوید رومانو - جیسون بورک - نیلوفر صدیقی - شقیق میکائیلیان

فهرست مقالات بدین شرح است:
بخش اول: موضوعات مهم
فصل 1 : شریعت - خالد ابو الفضل
فصل 2 : سلفیه ، مدرنیسم ، و تجدد - عبدالله سعید
فصل 3: اصلاحات اسلامی میان احکام اسلامی و دولت ملی - شرمن جکسون
فصل 4 : اسلام سیاسی و دولت - جان ول
فصل 5: اسلام و دموکراسی - نادر هاشمی
فصل 6: اقتصاد سیاسی اسلام و سیاست - طارق مسعود
فصل 7: اسلام سیاسی و جنسیت - مارگوت بدران

قسمت دوم: نظریه پردازان اسلامی ، فعالان و روشنفکران

بنیانگذاران و سردمداران اسلام سیاسی
فصل 8: حسن البنا - احمد مصلی
فصل 9: مولانا مودودی - جاشوا وایت و نیلوفر صدیقی

نظریه پردازان انقلاب
فصل 10: سید قطب - جرالد اخوی
فصل 11: علی شریعتی - جرالد اخوی
فصل 12: آیت الله خمینی - مجتبی مهدوی

"روشنفکران" اسلام سیاسی
فصل 13 : حسن الترابی - پیتر وودوارد
فصل 14: راشد الغنوشی - عزام تمیمی
فصل 15: یوسف القرضاوی - بتینا گراف
فصل 16: محمد خاتمی - محمود صدری و احمد صدری
فصل 17: عبدالکریم سروش - بهروز قمری تبریزی

قسمت سوم: اسلام و سیاست در سراسر جهان
فصل 18: اسلام و سیاست در آمریکای شمالی - عبدالله احمد العرین
فصل 19: اسلام و سیاست در اروپا - سام چریبی
فصل 20: اسلام و سیاست درخاورمیانه - معتز فتاح
فصل 21: اسلام و سیاست در آسیای مرکزی - شیرین هانتر
فصل 22: اسلام و سیاست در آسیای جنوبی - عرفان احمد
فصل 23: اسلام و سیاست در آسیای جنوب شرقی - فرد مهدن
فصل 24: اسلام و سیاست در شمال آفریقا – آزدینه لایاچی
فصل 25: اسلام و سیاست در کشورهای جنوب صحرای آفریقا - لئوناردو ویلالون

قسمت چهارم: پویایی اسلام در سیاست

اسلام سیاسی در قدرت
فصل 26 : اسلام سیاسی در ایران - ویلیام بیمن
فصل 27 : اسلام سیاسی در عربستان سعودی - ناتانا دلونگ باس
فصل 28: اسلام سیاسی در ترکیه - ابراهیم کالین
فصل 29 : اسلام سیاسی در سودان - عبدالوهاب افندی
فصل 30 : اسلام سیاسی در افغانستان - نظیف شهرانی

جنبش های اسلامی در فرآیند سیاسی
فصل 31: اخوان المسلمین در مصر - طارق مسعود
فصل 32: حماس - بورلی میلتون ادواردز
فصل 33: حزب الله - باسل سلوخ و شقیق میکائیلیان
فصل 34: جنبش های اسلامی در الجزایر، مراکش و تونس – مایکل ویلیس
فصل 35: جبهه عمل اسلامی در اردن - شادی حمید
فصل 36 : نهادعلما در اندونزی – آندره فیلارد
فصل 37: جماعت اسلامی در پاکستان و بنگلادش - کامران بخاری
فصل 38: جنبش های اسلامی در مالزی - فرد مهدن

جهاد سیاسی اسلام
فصل 39 : الجماعة الإسلامیة و الجهاد در مصر - نائل شاما
فصل 40: جهادگران در عراق - دیوید رومانو
فصل 41: القاعده و وابسته به آن - جیسون برک


١٣:٥١ - پنج شنبه ١٤ آذر ١٣٩٢    /    شماره : ١٦٣    /    تعداد نمایش : ٥٢٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار > کتاب راهنمای آکسفورد : « اسلام و سیاست»

 

 

 

 

نسخه چاپی ©2019 rcipt.ir
آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی