چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصی جایگاه مجلس خبرگان رهبری و نظریه ولایت فقیه در حضور طلاب حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان

نشست طلاب حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان با حضور آیت الله مقتدایی عضو مجلس خبرگان رهبری و ریاست شورای سیاست گزاری حوزه علمیه خواهران سراسر کشور صبح روز پنجشنبه در قائمیه اصفهان برگزار شد.
وی به نقش و جایگاه رهبری در نظام ولایی در عصر معصومین و دوران غیبت پرداخته و اظهار داشت: « ألا له الأمر و له الحکم، اساساً حکومت و حکمرانی از آن خداوند است، اما برای تدبیر امور مردم در هر دوره ای فردی را به عنوان خلیفه و حکمران و فرمانروا بر می گزیند.
نماینده محترم مجلس خبرگان رهبری با تبیین ولایت الهی و بیان اینکه اصل ولایت از جانب او به انبیاء افاضه می شود، افزود: پیامبران با تأسیس حکومت بر مردم ولایت پیدا می کنند و پس از آن ائمه اطهار اذن حکومت دارند و در عصر غیببت ولی فقیه از سوی امام معصوم بر مردم ولایت خواهد داشت، اگر چه در زمان حضور امام هم افرادی به عنوان والیان از جانب ایشان ولایت داشتند.
او با اشاره به سیطره ولایت فقهاء تأکید کرد: فقهاء در صورتی که حکومت اسلامی مستقر نباشد اذن تصدی اجرای احکام را دارند، اما در زمان وجود حکومت اسلامی ، محور اجرا و تمشیت امور بر عهده ولی فقیه به عنوان نایب امام زمان می باشد.
آیت الله مقتدایی در ادامه با اشاره به ابتکار امام راحل در تشکیل مجلس خبرگان ، وظیفه تعیین ولی فقیه از جانب آنها به عنوان نمایندگان مردم را اسبابی جهت خنثی کردن توطئه ها و دسیسه های دشمنان در موقع حساس و احیاناً خلاء رهبری دانست.
وی با عنایت به حساسیت مجلس خبرگان رهبری و وظایف این مجلس و نیز برگزاری جلسات مستمر و کمیسیونهای تخصصی آن، جایگاه ویژه ای را برای خبرگان رهبری توصیف کرد و در پایان گفت:« پس از دو دهه از انتخاب مقام معظم رهبری به عنوان رهبر نظام ، اگر دوباره این مجلس در معرض انتخاب قرار گیرند همچنان آیت الله خامنه ای را به عنوان رهبری انتخاب خواهند کرد.»


١٥:٤٠ - پنج شنبه ١ اسفند ١٣٩٢    /    شماره : ١٧٣    /    تعداد نمایش : ٤٠١٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار > نشست تخصصی جایگاه مجلس خبرگان رهبری و نظریه ولایت فقیه در حضور طلاب حوزه های علمیه خواهران استان اصفهان

 

 

 

 

نسخه چاپی ©2019 rcipt.ir
آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی