چاپ        ارسال به دوست

نشست تخصصی جایگاه مجلس خبرگان رهبری و نظریه ولایت فقیه در مقر سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان

نشست دیگری که در صبح پنجشنبه اول اسفند ماه 92 در اصفهان صورت گرفت در جمع اعضای سپاهیان صاحب الزمان(عج) اصفهان بود.
در این جلسه حجت الإسلام و المسلمین محسن حیدری آل کثیر نماینده محترم مردم خوزستان در خبرگان رهبری به ایراد سخن پرداخت.
وی در ابتدا به تبیین جایگاه ولایت فقیه پرداخته و آن را نه ازباب نظارت  و انتصاب که از باب ولایت عنوان کرد و بیان کرد: فقط حکم الهی است که به حکومت بشری مشروعیت می بخشد و الا بدون مشروعیت از جانب خداوند تمامی حکومتها طاغوت است.
نماینده مجلس خبرگان در ادامه با طرح این سوال که آیا امام خمینی (ره) اولین فقیهی بود که نظریه ولایت فقیه را مطرح کرد، اظهار داشت که تمامی فقها در طول تاریخ اصل ولایت فقیه را قبول دارند و در ادامه با اشاره به کلام صاحب جواهر ، عبارت محقق ثانی در رساله نماز جمعه را بیان داشت که می گوید: فقیهان شیعه اتفاق نظر دارند که فقیه جامع الشرایط که از آن به «مجتهد» تعبیر می شود، از سوی امامان معصوم(ع) در همه اموری که نیابت در آن دخالت دارد، نیابت دارد.
حجت الإسلام و المسلمین حیدری در ادامه سوال دیگری را پیرامون تلاش فقهاء در عملی نمودن ولایت فقیه قبل از امام راحل با اشاره به مبارزات سید مجاهد در عراق و میرزای شیرازی در نهضت تنباکو ، آخوند خراسانی و سید محمد کاظم یزدی در برپایی و حمایت مشروطه پاسخ نمود.
در نهایت هنر امام خمینی (ره) را در ایجاد یک نظام جامع و برپایی حکومت اسلامی که زمینه اجرای تمامی احکام اسلام توسط ولی فقیه ، دانسته و به همین دلیل جایگاه رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران را خطیر برشمرد.
در پایان نماینده محترم مجلس خبرگان رهبری به سوالات طرح شده توسط حضار ، پاسخ گفت.

 شایان ذکر است که حجت الإسلام و المسلمین محسن حیدری آل کثیر قبل از این جلسه در همایشی که در جمع نیروهای انتظامی استان در مقر فرماندهی نیروی انتظامی تشکیل شده بود پیرامون نظریه ولایت فقیه  و جایگاه مجلس خبرگان رهبری سخنانی مبسوط ارائه کرد


١٥:٤١ - پنج شنبه ١ اسفند ١٣٩٢    /    شماره : ١٧٤    /    تعداد نمایش : ٤٤٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار > نشست تخصصی جایگاه مجلس خبرگان رهبری و نظریه ولایت فقیه در مقر سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان

 

 

 

 

نسخه چاپی ©2019 rcipt.ir
آموزش

سامانه آموزش

پژوهش

سامانه پژوهش

کتابخانه

کتابخانه دیجیتال

نشریه

فصلنامه حکومت اسلامی