صفحه اصلی|اخبار|درس خارج فقه نظام سیاسی اسلام|تماس با ما
منو اصلی
اوقات شرعی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
پيشگفتار
پيشگفتار تاریخ ثبت : 1390/12/06
طبقه بندي : ,104,
عنوان : پيشگفتار
آدرس فایل PDF : <#f:86/>
مولف : <#f:89/>
نوبت چاپ : <#f:90/>
متن :

پيشگفتار

«مجلس خبرگان رهبرى» نهادى است كه پس از استقرار جمهورى اسلامى ايران، در قانون‏ اساسى پيش‏بينى شد تا انتخاب مجتهد جامع شرايط براى رهبرى نهادينه گشته و ضمن انتخاب‏ رهبرى نظام، بر استمرار شرايط او نظارت داشته باشد. جايگاه رفيع اين نهاد از يك سو موجب‏ دلگرمى علاقمندان جمهورى اسلامى نسبت به بقا و استمرار اين نظام واز سوى ديگر باعث يأس و نوميدى دشمنان است. از همين رو، امام خمينى رهبر كبير انقلاب اسلامى در وصيت نامه الهى - سياسى خود هشدار دادند كه «مسامحه در انتخاب خبرگان آسيب زيادى بر اسلام و كشور جمهورى اسلامى وارد خواهد كرد و احتمال اين مطلب براى مردم تكليف الهى ايجاد مى‏كند.»

و رهبر معظم انقلاب نيز انتخابات مجلس خبرگان را مهمترين انتخابات كشور توصيف‏ كردند.(4/7/1369)

تاكنون در باره مجلس خبرگان، مبانى فقهى - حقوقى، جايگاه قانونى آن در جمهورى اسلامى، وظايف شرعى و قانونى، شرايط اعضاى اين مجلس، عملكرد ادوار سه گانه آن مقالات و پژوهش‏هايى انجام گرفته، اما اهميت اين نهاد ايجاب مى‏كند كه پژوهش‏هاى جديدى سامان يابد كه پاسخگوى پرسش‏هاى نو در اين زمينه باشد.

دبيرخانه مجلس خبرگان رهبرى پژوهش‏هايى را در اين زمينه انجام داده كه در قالب‏هاى‏ گوناگونى منتشر خواهد شد. هم چنين فصلنامه حكومت اسلامى مصاحبه‏ها و مقاله‏هاى متنوعى در ابعاد گوناگون اين نهاد مهم منتشر نموده و در آينده نيز شمارگان ويژه‏اى در اين زمينه به صاحبان‏ فكر و انديشه عرضه خواهد كرد.

اين مجموعه حاوى چند مصاحبه با شخصيت‏هاى برجسته كشور و خبرگان ملت و نيز مقاله‏هايى از اساتيد و فضلاى صاحبنظر در اين موضوع است. جايگاه فقهى - حقوقى مجلس‏ خبرگان بر اساس مبانى مختلف، رابطه مجلس خبرگان و ولايت فقيه، شرايط اعضاى مجلس‏ خبرگان، نظارت مجلس خبرگان بر رهبرى، مقررات و عملكرد مجلس خبرگان، روند شكل‏گيرى‏ نخستين دوره مجلس خبرگان از جمله موضوعاتى است كه در اين مجموعه تقديم مى‏گردد. اين اثر هر چند داراى كاستى‏ها و نواقصى است و همه موضوعات مربوط به مجلس خبرگان را در بر ندارد، اما قطعاً همين مقدار كه از سوى صاحبنظران و آشنايان با اين مجلس پديد آمده، براى خوانندگان‏ مفيد و قابل استفاده است. گفتنى است كه گفتگوها و مقاله‏هاى اين مجموعه از شماره‏هاى مختلف‏
حكومت اسلامى برگزيده شده است.

مطالب در سه فصل با عناوين ذيل تنظيم شده كه در هر فصلى مصاحبه‏ها و مقاله‏هايى‏ مندرج ‏است.

فصل اول: جايگاه فقهى - حقوقى مجلس خبرگان رهبرى‏

فصل دوم: وظايف و عملكرد مجلس خبرگان رهبرى‏

فصل سوم: شرايط و احراز صلاحيت خبرگان‏

در اينجا لازم مى‏دانم از همه كسانى كه در تهيه اين مجموعه تلاش كرده‏اند، بويژه از اساتيدمحترم و نويسندگان گرامى و دست‏اندركاران فصلنامه حكومت اسلامى تشكر كنم. توفيق همگان‏به ويژه مسئولان نظام جمهورى اسلامى را در تثبيت هر چه بيشتر نهادهاى قانونى كشور از خداوندسبحان خواهانم.

ابراهيم امينى
ارديبهشت 1385

تعداد نمایش : 1758 <<بازگشت
 

 فهرست مجلات فصلنامه حکومت اسلامی بصورت فایلهای PDF

 

 

 فهرست کتاب ها 

 

 

درس خارج
«فقه نظام سیاسی اسلام»
استاد: حضرت آیت‌الله محسن اراكی دام‌عزه

         کلیه حقوق برای مرکز تحقیقات علمی دبیرخانه خبرگان مجلس محفوظ است.

صفحه اصلی|اخبار|راهنمای تنظیم و ارسال مقالات|کتاب ها|فصلنامه|درباره ما